Nebojme sa chýb

V rámci jedného kurzu nám ukázali toto video. Malo demonštrovať chyby v tvarovaní správania. Dá sa v ňom nájsť aj množstvo iných chýb, nielen čo sa tvarovania týka. Ale o to tu nejde. To si môžete rozobrať samy. Mňa zaujala iná vec.  Video je priamo od Karen Pryor Academy. Svetového lídra, ktorý v podstate priniesol R plus tréning do života bežných majiteľov zvierat, mimo akademickú behaviorálnu obec. Je na ňom krásne vidieť, kde bol tento tréning pred 14 rokmi. A ako veľmi sa za ten čas zmenil. Neustále sa vyvíja. Podľa videa môžeme povedať , že smerom k lepším zajtrajškom pre zvieratá. 

Ponaučenie z bájky pre nás v súčasnosti? Nezabúdajme, že sa učíme. Neustále.  A nedokážeme sa učiť všetko naraz. Ale len krok po kroku. Ako v úspešnom tvarovaní. A niekedy máme pocit, že sa nikam nehýbeme, ale to preto, lebo riešime jeden krok z mnohých na pomyslených schodoch k cieľu. A ten krok nás teraz "brzdí",  ale len pocitovo.

Nebuďme na seba tvrdý. Nesnažme a o perfekcionizmus. To je v ére FB veľmi ťažké, pretože tam vidíme len tú dokonalosť. Buďme si vedomý svojich chýb, ale nekameňujme sa za ne. Postavme sa k tomu ako procesu. Ktorý je teraz nejaký, ale o 10 rokov bude úplne iný. A len vďaka tomu, kde sme boli, sme tam kde sme dnes. Nehanbime sa za to.  

Nahrávajte si videá. Aspoň raz za čas. Ak s r plus začínate, tak  začnite s nahrávaním už úplne na začiatku vašej cesty. A nebojte sa k nim vrátiť. Budete krútiť hlavou, budete sa čudovať, ako to, že ste si nevšimli to a ono. A tešte sa z toho. To znamená, že ste sa posunuli ďalej. Že napredujete. Že ste sa posunuli o niekoľko schodíkov k cieľu.