Nastavte lekciu na pohodu

Pracujete s koňom na niečom, čo mu je nepríjemné? Ako zistíte, že mu to je nepríjemné? Jedine tak, že budete vedieť ako sa tvári, keď má zaradený neutrál. A potom stačí už "len" pridávať podnety a porovnávať. 

Na tomto videu uvidíte môj spôsob vyhodnocovania, čo je pre ňu nepríjemné. Niekedy môžu byť reakcie veľmi jemné a ťažko viditeľné na videu, ale priamo v akcii  ich jasne cítite. Cítite tú zmenu v koňovi pri pohybe, ktorý spravil. Aj keď je ten pohyb malý. 

Najčastejšou chybou, ktorú robíme je, že ideme príliš rýchlo. Že chceme veľa naraz. A preto, ak si nie ste istý, či kôň súhlasil s tým, čo robíte, vráťte sa naspäť. Šanca, že tým niečo pokazíte, je mizivá. 

Staré známe " začni tam, kde je to pre koňa najľahšie" je teraz dôležitejšie než kedykoľvek. Naskočíte hneď od začiatku do flow a zároveň si nastavíte neutrál. Vycibríte si pri tom oko na to, čo je pre koňa v pohode. AKo reaguje, keď je v pohode. Keď nič nerieši. Len čaká na kliknutie a žuje si svoju odmenu. Keď to máte, môžete začať meniť situácie a sledovať zmeny.