Kedy sa posunúť na ďalšie kritérium?

Rozhodovací proces v tvarovaní môže byť niekedy neistý a nejasný. Na základe čoho sa rozhodnúť, či je čas ponechať zvieraťu dlhší čas pred kliknutím, aby zvýšilo svoje kritérium? Na základe čoho požadovať ten ďalší krok? A čo keď ho nespraví vôbec? 

Princíp je v podstate jednoduchý. Váha kôň príliš? Neodsýpa to dynamicky, ale skôr stojíte a viac čakáte než by ste klikali? Máte pocit, že koňa do niečoho lákate namiesto toho, že by veci šľapali z jeho vlastnej iniciatívy? Tak to môže byť signálom, že toho chcete od koňa príliš veľa a terba kritérium znížiť - rozdeliť správanie na viac malých krokov. Mám teraz na mysli správania nové. Alebo také, ktoré ešte neboli v štádiu, že kôň nad nimi nerozmýšľal. Pokiaľ uvidíte váhanie, neposúvajte sa v tvarovaní ďalej ale ustálne predošlý krok. Na druhú stranu, nezotrvajte na ňom príliš dlho, lebo potom sa budete z neho ťažšie odliepať. Ok, nie je to úplne také jednoznačné, ako vo všetkom, aj v zručnosti dvíhaní kritérií to chce tréning pre nás samotných.

Vo videu uvidíte aj moje nekonečné čakanie na odpoveď pri správaní, ktoré kôň veľmi dobre ovláda, ale tentokrát sa mu reagovať nechcelo.... A mne to dosť dlho nedochádzalo a mne sa zase nechcelo veriť, že sa mu fakt nechce... o čom je reč uvidíte na videu. Ja som bola v podstate veľmi spokojná, že sa kobyle Dgee v druhej časti videa na moju požiadavku reagovať nechce. V tomto prípade je to ovocie nášho tréningu a vôbec ma to netrápi. Ak by mi ale takto reagovala Dakota v prvej časti videa, tak viem, že som už dávno zišla z tej správnej cesty a práve tomu sa pri tvarovní chcem vyhnúť.